Oteller ve spa hizmetleri hakkında bilgi vermeden önce spa teriminin kökenine bir bakalım. Spa ifadesi Latince, su ile gelen sağlık anlamına gelir. Kelimenin kaynağının bir diğer açıklaması ise spa kelimesinin bir kısaltma olmadığı ve bir kentin ismi olduğu yönünde. 14. yüzyılda savaş sonrası yorgun düşen ve yaralanan Romalı lejyonerler vücutlarını iyileştirmek ve güçlerini yeniden kazanmak için şimdinin Belçika’ sının valon bölgesinde spaw/spa isimli bir kentin şifalı su kaynaklarından faydalanıyordu. Ayrıca demir içeriği zengin bu maden suyu demir eksikliğinden kaynaklanan hastalıkların iyileştirilmesi için kullanılıyordu. Daha sonra spa kelimesi şifalı sulardan faydalanan bütün şifa merkezleri için kullanılır oldu. Oteller ve spa hizmetleri konusunda da bilgi vermek gerekirse:
Spa kelimesinin kökeni ne olursa olsun, kendisi gerçekten şifa veren ve insanı mutlu eden bir yapıdır. Türkiye‘de Spa‘nın tanımı, şifalı sular ile yapılan bakım demektir. Ülkemizde son on yılda popülerlik kazanan spa aslında Avrupa ve Japonya’ da çok uzun zamandır kabul gören bir konsept. Bununla birikt Spa’yı bizim alıştığımız kaplıcalardan ya da hamamdan ayıran temel özellikler vardır. Öncelikle spa’ya girdiğiniz anda işitsel ve görsel açıdan dinlendirici ve huzur verici bir mekanda olduğunuzu hissedebiliyorsunuz. Spa’lar temelde rahatlatıcı müzikler, aromalı mumlar, yağlar ve baharatlar, ahşap ağırlıklı dekorasyon ile her duyuya hitap eden mekanlardır. Yıkanma açısından teknoloji sayesinde çeşitlendirilmiş duşlar bulmanız mümkündür. Bazı duşların özel ışık, ses ve su kombinasyonlarına sahip programları olabiliyor. Spa’larda türk hamamının minyatürünü de bulmak mümkün. Hamamlarda da alıştığımız saunaların yanı sıra buhar odası buhar banyosu da spa’ların vazgeçilmez bir parçasıdır. Spa mekezlerinin içinde jakuzi ve su ile masaj yapan havuzlar da bulmanız olasıdır.

Spa merkezleri, kişilerin problemlerine göre her türlü ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılayan merkezlerdir ayrıca. Hatta son yıllarda insanların sağlıklarının daha iyiye gitmesi amacıyla kurulan ve güzellik merkezlerine bile Spa adı verilmeye başlandı. Yani spalar son yıllarda,  sağlık merkezi, sağlık kulübü, dinlence ve terapi merkezi anlamına dönüştü. Spalardaki tedaviler ıslak terapiler (hidroterapi), kuru terapiler (masajlar, vücudun sarılıp sarmalanması), zindelik terapileri (oksijen teneffüsü) ve güzellik terapileri olarak sınıflandırılabilir. Bir spa merkezinde genellikle bir sauna, buhar odası ve spa havuzu bulunur. Kelime anlamından daha geniş bir kapsama sahip olan SPA günümüzde yalnızca su ve çamur terapilerini değil sıcak su havuzu, çeşitli masaj terapileri, aroma terapileri, güzellik ve bakım gibi sağlık kür hizmetleri veren tesislere verilen bir isim olup su ile iyileşme, suyun kullanımından gelen sağlık, suyun sıcak, soğuk ve farklı biçimlerdeki akıtma, damlama, püskürtme gibi uygulamaları ile kazanılan dinlenme ve ferahlama duygularının edinildiği bütünleyici terapi anlamında da kullanılmaktadır. Stresten ve yorgunluktan arınma terapisidir. Çeşitli masajlar, toksin atıcı, rahatlatıcı vücut bakımları, gevşeme gibi uygulamalarla insanlar stersten uzaklaştırılmaya çalışılır. Özel yağlar ve esanslar eşliğinde masajlar yapıldıktan sonra streç bandlarla sarılıp titreşim olayına geçilir, dinlendirici ve rahatlatıcıdır. Masajdan çeşitli terapilere kadar birçok farklı hizmetin bulunduğu spa merkezi misafirlerini günlük stresten uzaklaştırırken rahatlatıyor.

Günlük ya da paket olarak uygulanan programlar eşliğinde tatilin keyfi spa’yla çıkıyor. Genellikle Uzak Doğu kültürünün izlerini taşıyan bir mimariye sahip spa merkezleri, tasarım detaylarından, kullanılan ürünlere kadar her ayrıntıyı bu konseptle yansıtıyor. Misafirler spanın içine girdiklerinde huzur dolu bir dünyaya adım atmış oluyor. Cilt bakımı nemlendirici, besleyici, yatıştırıcı ve arındırıcı olmak üzere dört temel bakımdan ve sıkılaştırıcı, anti-aging, toparlayıcı, canlandırıcı gibi özel bakımlardan oluşuyor. Vücut bakımında uygulanan hidroterapi kapsamında afüzyon masajı, jet duş ve balneoterapi vardır. Enerji verici ve inceltici olmak üzere ikiye ayrılan balneoterapi’de angloplast vücut bakımı, yosun, deniz çamuru ve göğüs sıkıştırma gibi bakımlar yapılıyor. Kişiye özel çalışma programlarının oluşturulduğu merkezde rahatlatıcı ve tedavi amaçlı masajlar uygulanıyor. Ülkemizde yaygın şekilde kullanılan bu merkezler şifahane diye anılmaya başlanmıştır. Yoğun ilgi gösterilen spa lar beklenenden çok daha fazlasını müşterilere sunmaktadır.