TÜYAP, özellikle İstanbullu’ lar için oldukça önemli bir organizasyonun kısaltmasıdır. TÜYAP otelleri hakkında konuşmadan önce TÜYAP nedir? Bu kısaltma tam olarak neyi ifade eder? Kaç tarihinde kuruldu ve nasıl gelişti gibi soruları cevaplamak isteriz.

Türkiye için çok önemli bir organizasyon: TÜYAP

TÜYAP yukarıda belirttiğimiz gibi İstanbul’ da yaşayan vatandaşlar için olduğu kadar, tüm Türkiye için oldukça önem arz eden bir organizasyonun kısaltmasıdır. Her yıl bu organizasyona bağlantılı yapılan etkinlikler için binlerce misafire ev sahipliği yapan TÜYAP kadar, bu organizasyona katılan misafirlerin nerede kalacağı da otomotik olarak önemli bir konu haline geliyor ve bu noktada TÜYAP otelleri de ilgililer için önemli bir arama konusu haline gelebiliyor.

TÜYAP ‘ ın kronolojisine baktığımızda: bu önemli organizasyonun Bülent Ünal tarafından kurulduğunu görüyoruz. Kısaltmasının açılımı: Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. olan kurum 28 Haziran 1979 tarihinde kurulmuş ve  o günden bugüne kadar fuar organizasyonları üzerine faaliyet göstermiştir.

TÜYAP hızla büyüyor!

TÜYAP için düzenlenen ilk fuar organizasyonunda; İstanbul Spor ve Sergi Sarayı ve Etap Marmara Oteli kullanılmış, hızla çoğalan projeler sayısı ve sanayi fuarlarına yöneliş, geniş fuar alanı mekan ihtiyacını da beraberinde getirmiştir. Bunun üzerine, 30 Mart 1987’de İstanbul Sergi Sarayı faaliyete geçirilmiş, çağdaş fuar merkezi ihtiyacının uzun vadede karşılanmasını ise, uluslararası standartlarda modern bir alt yapıya sahip “TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi’ni” 1996 yılında hizmete açarak sağlamıştır. Bu merkez, 60.000 m² kapalı 60.000 m² açık fuar alanı ile Türkiye’de özel sektörün sahip olduğu en büyük fuar merkezidir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%9CYAP

Yurtiçi ve yurtdışı meslek örgütleriyle işbirliğine büyük önem veren Tüyap, ICCA (Uluslararası Kongre ve Toplantı Derneği), INTEREXPO (Uluslararası Ticaret Fuarlarına Katılımlardan Sorumlu Organizatörler Birliği), ICC (Uluslararası Ticaret Odası) ve UFİ (Küresel Fuar Endüstrisi Birliği) üyesidir. Türkiye’de fuarcılık sektörünün en önemli meslek kuruluşu olan Türkiye Fuar Yapımcıları Derneği’nin kuruluşuna öncülük etmiş olup, halen derneğin dönem başkanlığını da yürütmektedir.

tuyap-otel-19tuyap-otel-20tuyap-otel-21

“ TÜYAP’ a en yakın nerede kalabilirim ” sorunu

TÜYAP  bilindiği gibi dışarıdan oldukça geniş bir misafir alıyor. Bu noktada TÜYAP Otelleri oldukça önemli bir konu haline dönüşüyor. Yukarıda bahsedildiği gibi 1979 yılında açılmış olan TÜYAP kısa sürede ülkedeki en önemli fuar organizasyonlarından biri haline geldi. Bu noktadan sonra ise: Fuarı her yıl gerek yurtiçi, gerekse yurt dışından binlerce misafir ziyaret etmeye başladı ve özellikle dışarıdan gelen ziyaretçilerin nerede konaklayacağı sorunu önemli bir sorun haline gelmeye başladı.  Fuar ziyaretçileri için konaklama sorununu ortadan kaldırmak adına o dönemde fuara yakın oteller açılmaya başlandı ve fakat özellikle fuar ile ilgili projelerin hızla çoğalması ve fuarcılık anlayışının çok daha geniş bir yelpazeye sahip olması üzerine TÜYAP Otellerinin yeterli olmadığı görüldü. TÜYAP’ ın gelişmesi ve büyümesiyle birlikte  bu konudaki çalışmalar ve hizmetlerin artış gösterdiği gözlemlendi.

Özellikle sahip olduğu geniş alanlar, fuar ve etkinlik kültürüne getirdiği yeni perspektifler ve modern alt yapısı ile yerli yabancı pek çok misafiri bünyesinde ağırlayan Tüyap Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi ziyaretçilerinin konaklayacağı alanlarda yani TÜYAP otellerinde de büyük bir artış olduğu görüldü.

TÜYAP Otelleri ve Mesafeleri

Her yıl yurtiçinden ve yurtdışından binlerce ziyaretçiyi kabul eden TÜYAP’ ın misafirleri için en önemli konulardan biri pek tabi ki, TÜYAP Otelleri’ nin fuar merkezine olan mesafeleri. Bu bakımdan fuarı ziyaret eden misafirlerin profillerine bakıldığında özellikle iş çevresinden gelen misafirler için zaman, mesafe gibi kavramlar oldukça önemli bir sorun haline gelebiliyor. Bu nedenle fuar ziyaretçilerinin en çok arzu ettikleri konu otomotik olarak bu önemli fuar merkezine yakın bir yerde konaklamak oluyor. Bununla birlikte tabi ki gelen misafirler için ikinci temek problem TÜYAP Otelleri’ nin konaklama şartları için elverişli olup olmadığı. Bu noktada bu otellerin işletmecileri için, yerli ve yabancı misafirlerini daha rahat ettirebilme kaygısı doğuyor ve otel işletmecileri, misafirleri için sağlayacakları hizmetler ve ağırlama şartlarını daha üstün bir noktaya çekme eğilimine giriyorlar.

Bu noktada diyebiliriz ki: fuar ziyaretçileri, günübirlikçiler, TÜYAP otellerinde hizmet alan ziyaretçiler kendilerine verilen hizmetlerden oldukça memnun kalarak ayrılıyorlar. Yani TÜYAP otelleri misafirleri için beklenen hizmeti vermiş olarak görünüyor.

tuyap-otel-22tuyap-otel-23

Gelişen bir trend: Fuar ve Kongre Otelciliği

Bilindiği gibi : Dünya turizm hareketinin %14 ünü kongre turizmi oluşturmaktadır. Bu nedenle  yapılan herhangi bir kongreye mekan sahipliği yapan şehirlerdeki ortak gelirin oldukça yüksek olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca kongreler turizm mevsiminin dışında kalan dönemlerde kış aylarında düzenlendiği için kongrelere ev sahipliği yapan şehirlere ve ülkelere seson dışı bir gelir imkanı sunmaktadır. Tüm bu finansal avantajının yanısıra kongre turizmi şehrin tanınması için de oldukça önemli bir yere sahiptir.  Kongre ve fuar turizmi şehirlerin ve ülkelerin kalkınması için oldukça büyük bir önem arz etmektedir.

Kongre turizmi için aşağıdaki genellemeleri yapmak mümkündür.

Kongre turizmi, özellikle kış dönemlerinde otellerin doluluk oranlarını artıran etkinliklerdir.
Kongre turizmi ve kongre otelciliği, diğer turizmi faaliyetlerinden farklı olarak güçlü bir altyapıya ve bilgi birikimine ihtiyaç duyar. Bu nedenle bu organizasyonların uzman kurumlar ve isimler tarafından yapılması gerekmektedir.
– Özellikle simültane tercüme, özel programlar, davetiye hazırlama ve dağıtımı, çeşitli transferler, otel rezervasyonları, medya ve delegelerin bir araya getirilmesi, kongre binası ve merkezinin organize edilmesi, refakatçi ve eşler için tur paketlerinin hazırlanması gibi detaylı ve profesyonel beceri gerektiren hazırlıklar gerektirir.

TÜYAP otelleri için en yakın mesafedeki oteli bulabilmeniz için TÜYAP’ ın resmi internet sitesini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Herkese mutlu ve başarılı fuarlar diliyoruz.

http://www.mardinnhotel.com/tuyap-otel.html